Rzemiosło i dziedzictwo kulturowe
Reprezentująca ósme pokolenie kowali artystów marka Butrykowski jest symbolem oraz wizytówką polskiego kunsztu, rzemiosła i dziedzictwa kulturowego. Powołujemy do życia najambitniejsze projekty z dziedziny metaloplastyki. Dzięki przejętej wiedzy oraz zdobytym archiwom Krzysztof Butrykowski utrwala dziedzictwo sztuki dekoracyjnej wplatając je we współczesne projekty. Obcowanie ze szwajcarskimi, mającymi polskie korzenie markami Patek Philippe i Czapek nauczyło go precyzji wykończenia, która do dziś cechuje jego pracę w kowalstwie artystycznym i metaloplastyce.
Od najmłodszych lat obserwował ojca, który początkowo zajmował się zegarmistrzostwem, z uwagi na ograniczającą twórczość artystyczną epokę socjalizmu. Wtedy też zaczął zgłębiać swe pasje w dziedzinie historii architektury i sztuki, godzinami studiując w bibliotekach. Dzięki pozyskanej wiedzy realizuje projekty z zachowaniem szacunku do stylów architektury zarówno klasycznej, jak i nowoczesnej. Umiejętne ich połączenie oraz oddanie proporcji wynikających z podstaw złotego podziału sprawia, że jego realizacje na gruncie metaloplastyki są wyjątkowe i ponadczasowe.
W poszukiwaniu inspiracji
Podążając za wyzwaniami postanowił oddać się podróżom po europejskich stolicach kultury i sztuki, takich jak Mediolan czy Paryż. Zdobywając bezcenną wiedzę oraz doświadczenie nabrał także innego spojrzenia na sztukę i rzemiosło. Od najmłodszych lat wprowadzał w swych pracach nowe wzory. Nadzorując każdy etap realizacji osobiście opracowywał detale do perfekcji, zanim jeszcze pracownicy rozpoczynali pracę nad zleceniem. Pomysły takie jak odtworzenie struktury starego materiału w kutym ogrodzeniu sprawiały, że nowo powstałe realizacje wyglądały jak sprzed setek lat.
Wszystkie jego koncepcje, inicjatywy czy idee stały się wizytówką oraz symbolem wyróżniającym się na gruncie estetyki i stylistyki. Podczas nocy spędzanych nad archiwalnymi zbiorami z całego świata powstawały wyjątkowe kompozycje, które wpisały się w zabytkowe realizacje. Największym sukcesem Butrykowskiego tamtych lat są niewątpliwie projekt i realizacja głównej bramy kutej pałacu w Chróstniku. Sam projekt powstał za sprawą zdobytych przez niego materiałów z archiwum francuskiego kowalstwa. Mimo zaledwie kilkuletniego doświadczenia artysty pochodzącego z małej miejscowości, dzięki wytrwałości w dążeniu do upragnionego celu osiągnął niebywałą jakość oraz styl.
Wyjątkowy kurs oraz unikalne know-how
Krzysztof Butrykowski, po latach doskonalenia umiejętności w gronie rodzinnym, zdecydował się kultywować tradycje w dziedzinie metaloplastyki w wyjątkowym zakątku Polski. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Toruń jest skarbnicą zabytków oraz dzieł sztuki reprezentujących niemal każdy styl architektoniczny. Jest świadectwem unikalnej wartości artystycznej, a więc praca twórcza jest tu dla Butrykowskiego nie tylko spełnieniem, lecz także wyzwaniem.
Mając do dyspozycji jedynie własne know-how Krzysztof Butrykowski posiada w swym dorobku najbardziej wymagające projekty. Udało mu się zbudować pracownię zatrudniającą obecnie kilkunastu pracowników. Solidne wykorzystywanie umiejętności pozwala na wykonywanie projektów inspirowanych najpiękniejszymi dziełami. Inspiruje go świat, w którym sztuka i rzemiosło stają się nierozłączną jednością wpisującą się w naturę, z której piękna, symetrii ładu oraz harmonii czerpie pomysły.
Ciężka praca i wymagające projekty
Źródłem projektów Krzysztofa Butrykowskiego jest sztuka tworzona przez wielkich mistrzów, nie tylko architektów czy projektantów wnętrz, lecz także muzyków, malarzy i rzeźbiarzy. Uważa, że każdy koncept powinien spełniać najwyższe wymagania na gruntach estetyki oraz praktyki, jak również być ponadczasowym elementem przestrzeni. Jedną z ostatnich jego realizacji był pokryty giętym szkłem świetlik w kształcie wypukłej soczewki o wymiarach 4×3 m, inspirowany oryginałem z Pałacu Kawalera w Świerklańcu. Dzieło to doskonale ukazuje talent oraz umiejętności autora.
Naszą siłą jest rozpoznawanie trendów architektonicznych, a dzięki naszemu profesjonalnemu know-how tworzenie niepowtarzalnych unikatów, które będą trwać wiecznie. Codziennie stajemy przed wyzwaniem rozwoju nowych technik. Pozwalają nam łączyć klasyczne, nowoczesne i stylowe wzornictwo produktów z tradycyjnym rzemiosłem, a także realizować je w doskonałej jakości.